Yangın Kapıları

 
 
tutkunlar-bariyer-1
 
 
 
tutkunlar-bariyer-1
 
 
 
 
KULLANIM ALANLARI VE YÖNETMELİĞİ HAKKINDA

İnsan hayatı için büyük önemi olan ve olası yangın durumlarında, olay yerinin acil tahliye edilmesine imkan sağlayan yangın kapıları, özellikle kalabalık kitlelerin yaşadığı alanlarda ve insan hareketliliğinin yoğun olduğu mekanlarda büyük önem arz etmektedir. Yasalarımız ile de desteklenen ve belirli sayıdaki insanların ikamet ettiği ve geçişlerinin yaşandığı yerlerde yapılması kanunlarla mecbur kılınan yangın merdivenleri ve yangın kapıları, üzerine yüklenen misyonları tam anlamı ile yerine getirebilecek niteliklerde olmalıdır. Gerekli olan bütün donanım ve aksesuarlara sahip olması gereken yangın kapıları ve sistemleri, doğru ellere teslim edilerek, insan hayatları riske atılmamalıdır.

Daha çok; okul, hastane, alışveriş merkezleri ve sineme ... Devamını oku
 
tutkunlar-yangin-kapisi
 
YANGIN KAPISI YÖNETMELİĞİ

Karar sayısı : 2002/4930 İçişleri Bakanlığı’nın 29/05/2002 tarihli ve 1313 sayılı yazısı üzerine, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunu’nun ek 9 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 12/06/2002 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Amaç : (Madde 1)
Bu yönetmeliğin amacı ; Kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile gerçek kişilerce kullanılan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin, tasarımı, yapımı, işletimi, bakımı ve kullanımı aşamalarında herhangi bir şekilde çıkan yangının, can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlayacak yangın öncesinde ve sırasında alınacak tedbirler ile organizasyon, eğitim ve denetimi sağlamaktır.

Kapsam : (Madde 2)
Türkiye genelinde her türlü yapı, bina, tesis ile açık ve kapalı alan işletmelerinde alınacak yangın önlemi ve söndürme tedbirlerini, yangının ısı, duman, zehirleyici gaz, ... Devamını oku